Matilda Awards

Monday 20th Feb 2017

The Matilda Awards are a not-for-profit organisation that honour and celebrate the achievements of the Queensland theatre Industry.

2017 Matilda Award Recipients

 

2017 Gold Matilda Award

 

Playlab
for evolving into Queensland’s new-writing theatre company with their inaugural production of Blue Bones, positioning them nationally as the only company to take work from idea through development, on stage and into publication. Read more...

 


2017 Silver Matilda Awards
 

Best Mainstage Production

American Idiot (shake & stir theatre co and QPAC)
* Blue Bones (Playlab in partnership with Brisbane Powerhouse)
An Octoroon (Queensland Theatre & Brisbane Festival)
Ruddigore, or The Witch's Curse (Opera Queensland)

 

Best Independent Production

Boys of Sondheim (Understudy Productions & Brisbane Powerhouse)
England (Nathan Booth & Matt Seery at Metro Arts)
Swallow (EG & Metro Arts)
I Just Came to Say Goodbye (The Good Room & Brisbane Festival)
* The Forwards (Shock Therapy Productions, Zeal & Brisbane Powerhouse)

 

Best Musical or Cabaret

* American Idiot (shake & stir theatre co and QPAC)
Boys of Sondheim (Understudy Productions & Brisbane Powerhouse)
Briefs: Close Encounters (Briefs Factory & Brisbane Powerhouse)
Joh for PM (Jute Theatre Company & Brisbane Powerhouse, in association with QLD Music Festival)

 

Best Circus or Physical Theatre Work

Landscape with Monsters (Circa with Merrigong Theatre Co at Brisbane Powerhouse)
Plunge (Seeing Place Productions in association with Bleach*)
Monsteria (presented by GUSH and Vulcana Women's Circus in partnership with Brisbane Powerhouse)
* Humans (Circa & QPAC)

 

The Lord Mayor's Award for Best New Australian Work

* Blue Bones, by Merlynn Tong
Joh for PM, by Stephen Carleton & Paul Hodge
My Name is Jimi, based on a story by Dimple Bani, Jimi Bani & co-created by Jason Klarwein
Spectate, by Nathan Sibthorpe
Laser Beak Man, by David Morton, Nicholas Paine & Tim Sharp

 

Best Director

Daniel Evans, I Just Came to Say Goodbye (The Good Room & Brisbane Festival)
Lindy Hume, Ruddigore, or The Witch's Curse (Opera Queensland)
* Ian Lawson, Blue Bones (Playlab in partnership with Brisbane Powerhouse)
Paige Rattray, Scenes from a Marriage (Queensland Theatre)

 

Bille Brown Award for Best Emerging Artist

* Meg Bowden, The Winter's Tale (Queensland Shakespeare Ensemble)
Derek Draper, The Lonesome West (Troop Productions at JWCoCA)
Patrick Jhanur, Single Asian Female (La Boite Theatre Company)
Matt Seery, England (Nathan Booth & Matt Seery at Metro Arts)

 

Best Female Actor in a Leading Role

Ellen Bailey, The Forwards (Shock Therapy Productions, Zeal & Brisbane Powerhouse)
Margi Brown Ash, He Dreamed a Train (Force of Circumstance & Nest Ensemble with Brisbane Powerhouse)
* Merlynn Tong, Blue Bones (Playlab in partnership with Brisbane Powerhouse)
Barbara Lowing, England (Nathan Booth & Matt Seery at Metro Arts)

 

Best Male Actor in a Leading Role

Sam Foster, The Forwards (Shock Therapy Productions, Zeal & Brisbane Powerhouse)
Bryan Probets, Ruddigore, or The Witch's Curse (Opera Queensland)
* Colin Smith, An Octoroon (Queensland Theatre & Brisbane Festival)
Steven Tandy, England (Nathan Booth & Matt Seery at Metro Arts)

 

Best Female Actor in a Supporting Role

Christine Johnston, Ruddigore, or The Witch's Curse (Opera Queensland)
* Elise Greig, Swallow (EG & Metro Arts)
* Helen O'Leary, Swallow (EG & Metro Arts)

Barb Lowing, Joh for PM (Jute Theatre Company & Brisbane Powerhouse, in association with QLD Music Festival)

 

Best Male Actor in a Supporting Role

Kurt Phelan, American Idiot (shake & stir theatre co and QPAC)
Travis Ash, He Dreamed a Train (Force of Circumstance & Nest Ensemble with Brisbane Powerhouse)
Kurt Phelan, Joh for PM (Jute Theatre Company & Brisbane Powerhouse, in association with QLD Music Festival)
* Anthony Standish, An Octoroon (Queensland Theatre & Brisbane Festival)

 

Best Set Design

Georgina Greenhill, The Lonesome West (Troop Productions at JWCoCA)
* Josh McIntosh, American Idiot (shake & stir theatre co & QPAC)
Jonathon Oxlade & David Morton, Laser Beak Man (Dead Puppet Society, Brisbane Festival & La Boite)
Simona Cosentini & Simone Tesorieri, My Name is Jimi (Queensland Theatre)

 

Best Costume Design

Anthony Spinaze, Rent (Matt Ward Entertainment at Brisbane Powerhouse)
* GUSH: Bianca Mackail, Mayu Muto, Celia White & Anna Yen, Monsteria (GUSH, Vulcana Women's Circus & Brisbane Powerhouse)
Jessica Haack & Kaylee Gannaway, The Winter's Tale (Queensland Shakespeare Ensemble)
Anthony Spinaze, Joh for PM (Jute Theatre Company & Brisbane Powerhouse, in association with QLD Music Festival)

 

Best Lighting Design

Jason Glenwright, Lady Beatle (La Boite & The Little Red Company)
Andrew Meadows, Ruddigore (Opera Queensland)
Geoff Squires, He Dreamed a Train (Force of Circumstance & Nest Ensemble with Brisbane Powerhouse)
* David Walters, Blue Bones (Playlab in partnership with Brisbane Powerhouse)

 

Best Sound Design

Dane Alexander, I Just Came to Say Goodbye (The Good Room & Brisbane Festival)
Travis Ash, He Dreamed a Train (Force of Circumstance & Nest Ensemble with Brisbane Powerhouse)
* Tony Brumpton & Sam Cromack (Ball Park Music), Laser Beak Man (Dead Puppet Society, Brisbane Festival & La Boite)
Guy Webster, Blue Bones (Playlab in partnership with Brisbane Powerhouse)

 

Best Audio Visual Design

Justin Harrison, Laser Beak Man (Dead Puppet Society, Brisbane Festival & La Boite)
Justin Harrison, My Name is Jimi (Queensland Theatre)
Nevin Howell & Nathan Sibthorpe, Spectate (Counterpilot & Metro Arts)
* Nathan Sibthorpe, Blue Bones (Playlab in partnership with Brisbane Powerhouse)
Benjamin Knapton & Nathan Sibthorpe, He Dreamed a Train (Force of Circumstance & Nest Ensemble with Brisbane Powerhouse)

 


 

Congratulations to all recipients and nominees of the 2017 Matilda Awards!

And congratulations to all of the Queensland artists who continue to make theatre!!

You complete us!



© Matilda Committee 2017

website by Misc. Media